۱۳۹۸/۰۶/۲۳ بدون نظر مقالات تخصصی کابل سازی

بازرسی قرقره و کابل

کابل و قرقره را باید در هنگام دریافت آن‌ها در انبار مورد بازرسی قرار داد.

همچنین کابل و قرقره را باید پیش از خروج آن‌ها از انبار بازرسی نمود.

هر دو نوع قرقره چربی و فلزی باید مورد بازرسی قرار گیرد تا از سالم بودن و آسیب ندیدن تسمه کشی، تختة روکوبی یا آب بندی دو سر کابل اطمینان حاصل شود.

اگر هرگونه صدمه در هنگام حمل‌ونقل به تسمه یا روکوبی وارد شده باشد باید آن‌ها را باز نمود تا بررسی شود کابل آسیب ندیده باشد. بطور معمول بین لایة بیرونی کابل روی قرقره و بخش داخلی تخته‌های روکوب فضای کافی برای اینکه کابل آسیب نبیند، در نظر می‌گیرند.

از طرفی بازرسی موردنظر باید شامل بازبینی وضعیت قرقره در اثر تکان‌های ناشی از حمل‌ونقل و جابجایی و آسیب‌های ناشی از عوامل آب‌وهوایی و یا محیطی نیز باشد.

در آب‌وهوای متغیر یا مرطوب، یا آب‌وهوای پیوسته خشک و گرم (حدود ۳۰ درجه سانتیگراد یا بالاتر)، بخش چوبی قرقره منقبض شده و کل قرقره از حالت استواری خارج می گردد و این امر سبب آسیب دیدن  دیدن کابل در هنگام جابجایی قرقره گردد.

بنابراین، مهره‌های افقی قرقره را قبل از جابجایی باید با یک آچار گشتاوری محکم نمود در غیر این صورت قرقره‌ها در حین حمل امکان از هم گسیختگی خواهند داشت. برای اطمینان از  محکم شدن این مهره‌ها در حین عملیات نصب باید آن‌ها را مجدداً آچارکشی کرد.

نیرو (گشتاور) لازم برای سفت کردن مهره‌ها به‌صورت زیر است:

سایز قرقره از ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ = نیروی لازم برای آچارکشی ۸۰Nm

سایز قرقره از ۱۶۰۰ تا ۲۲۰۰ = نیروی لازم برای آچارکشی ۱۰۰Nm

سایز قرقره از ۲۵۰۰ تا ۲۸۰۰ = نیروی لازم برای آچارکشی ۱۲۰Nm

اقدام اصلاحی در نظر گرفتن ۴ پیچ یا بیشتر برای هر قرقره است که طول آن از یک صفحة قرقره  تا بیرون صفحه دیگر امتداد پیدا کند و در سر دیگر آن یک مهرة هشت‌وجهی به کار رود. این مهره‌ها را باید در قرقره‌هایی که به هر دلیلی لق شده باشند، پیش از جابجایی آچارکشی نمود.

در طراحی قرقره‌های چوبی برای کابل‌های سنگین برق صفحه‌ای فلزی را در نظر می‌گیرند تا استحکام قرقره در قسمت سوراخ محور آن افزایش یابد. بدین ترتیب در صورتی که ۴ عدد پیچ یا بیشتر که وظیفة نگهداری این صفحة فولادی را در بخش سوراخ محوری قرقره به عهده دارند نیز باید محکم شوند در غیر این صورت در حین عملیات نصب و کابل‌کشی قرقره روی مرغک یا شفت متکی بر آن به خوبی نمی‌چرخد.

این رویه باید در همة پروژه‌های نصب پیش از جابجایی قرقره‌ها موردتوجه قرار گیرد چون در تکان، جابجایی، عوامل آب‌وهوایی و مدت زمان قرارگیری در محیط این اثرات می‌تواند فزاینده باشد.

باید توجه نمود که میخ‌های واقع در الوارهای صفحات قرقره یا میخ‌های واقع در تخته‌های استوانة قرقره در صورت انقباض این تخته‌ها همانند آنچه که در مهره‌ها اتفاق می‌افتد، احتمال لق شدن در آن‌ها بیشتر است، ولی اصلاح لقی میخ‌ها به مراتب از  اصلاح لقی مهره‌ها دشوارتر است.

در هنگام باز کردن کابل از روی قرقره باید دقت و مراقبت نمود تا میخ‌های لق و بیرون زده به کابل آسیب نرسانند.

اگر دو سر کابل در دسترس باشند، امکان بازرسی وجود داشتن و سالم بودن سر کابل‌ها امکان پذیر است. این سر کابل‌ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به دو سر کابل در نظر گرفته می‌شوند. هرگونه آسیب‌دیدگی، سوراخ شدن یا ترک برداشتن در این سر کابل‌ها باید مشخص شود و در این صورت باید سر کابل موردنظر تعویض شود تا از ورود رطوبت یا آب چه در حین انبارش بعدی و چه در هنگام نصب آن پرهیز شود.

در صورتی که سر کابل وجود نداشته باشد، باید دو سر کابل با چسب یا خمیر مناسب توسط تأمین کنندة کابل آب‌بندی‌شده باشد، ولی در صورتی که هیچ‌گونه آب‌بندی اعمال نشده باشد، یک سر کابل حرارتی باید به کار رود تا از آب‌بندی خوب لایة بیرونی کابل اطمینان حاصل شود. گفتنی است که، اگر سر کابل یا آب‌بندی مناسب در سر بیرونی کابل (سر ابتدایی روی قرقره که معمولاً از آن سر، کابل در هنگام نصب کشیده می‌شود) وجود نداشته باشد، در این صورت باید این سر کابل را مورد بازرسی قرار دهیم تا آب و رطوبت در آن نفوذ نکرده باشد.

در صورتی که سر کابل یا آب‌بندی مناسب برای مدت طولانی (بیش از یک ماه) وجود نداشته باشد، یا سرانتهایی کابل رو به آسمان قرار گرفته باشد؛ یا در طول دوره‌های بارندگی سر کابل وجود نداشته باشد یا هرگونه آلودگی، کهنگی، بادکردگی یا تخریب در انتهای کابل مشاهده شود، توصیه می‌شود ۳۰۰ میلی‌متر از انتهای کابل را بریده و در ابتدای بخش باقیمانده مجدداً وجود رطوبت بررسی گردد و در صورت مشاهدة رطوبت مقداری دیگر از کابل بریده شده تا بخش عاری از رطوبت در دسترس قرار گیرد. در این بخش باید یک سر کابل جدید به کار رود تا از آب‌بندی کامل لایة بیرونی کابل اطمینان حاصل شود.

هشدار

در صورت مشاهدة هرگونه آسیب‌دیدگی در تخته‌های صفحة قرقره یا تخته‌های روکوب یا شل شدن لایه‌های کابل روی قرقره و یا بروز هرگونه نامتعادلی در حین جابجایی قرقره احتمال آسیب‌دیدگی کابل نیز وجود خواهد داشت و باید تمهیدات لازم و مراقبت‌های خاص برای جلوگیری از آسیب‌های جدی به کابل موردتوجه قرار گیرد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *