۱۳۹۸/۰۶/۲۳ بدون نظر مقالات تخصصی کابل سازی

عیوب معمول در کابل های انعطاف پذیر

محمد باقر پور عبداله

به کارگیری ساختار مناسب در کابل و استفاده از اصول اجرایی در مورد کابل های با عملکرد خمش مکرر اهمیت فراوانی دارد.

با این وجود،  پیش از گزینش یک کابل با خمش مستمر در خصوص کاربرد مورد نظر خود، درک و شناخت دلایل اصلی عیوب کابل سودمند خواهد بود.

در این نوشتار به شش معقوله نقص در کابل که مهندسین طراح باید به آن توجه کنند،اشاره ی شود:

۱- عدم اتصال هادی کابل :

هادی های مسی می توانند گسیخته یا پاره شوند و در نتیجه اتصال هر هادی ممکن است در اثر این عیب از بین برود .بروز این اشکال در اثر عوامل متعددی نظیر ازدیاد طول کم هادی،طول تاب یا جهت تاب نامناسب هادی یا رشته های عایق دار ممکن است رخ دهد.در اثر این عارضه رشته های کابل امکان جذب تنش مکانیکی را در هنگام خمش ندارند به طوری که این نیرو را به هادی مسی منتقل می کنند،که باعث می شود تحت نیروی کششی افزایش یافته موجب گسیختگی در هادی شود.

۲- آسیب دیدگی عایق :

 آسیب دیدگی عایق زمانی رخ می دهد که به پیوستگی عایق هادی لطمه وارد شود. این امر می تواند در اثر خستگی مواد عایقی تحت تنش خمشی ثابت ،سایش درونی ساختار کابل،یا پارگی در رشته های هادی بروز کند .همه این عوامل می توانند در عایق کابل رخنه ایجاد کنند.

۳- تابیدگی کابل یا Corkscrew :

این عیب را می توان به سادگی از طریق تغییر شکل مکانیکی کل کابل تشخیص داد.عیب تابیدگی کابل یا “دم خوکی شدن یا Pigtail” هنگامی رخ می دهد که نیروهای پیچشی حین عملیات در اثر ساختار نادرست کابل،طول تاب و جهت تاب نامناسب پدید می آید.کابل هایی که به جای ساختار گروهی دارای ساختار لایه ای می باشند از این نظر مناسب ترند.

عیوب معمول در کابل های انعطاف پذیر

عیوب معمول در کابل های انعطاف پذیر

۴-سایش روکش :

سایش روکش زمانی رخ می دهد که روکش خارجی کابل تا لایه های زیرین(هادی ها یا شیلد) ساییده می شود. این عیب خصوصا زمانی بیشتر رخ می دهد که کابل هایی با روکش نرم به کار رود.با این وجود،این مشکل می تواند دراثر ضخامت کم روکش در فرآیند اکستروژن روکش به وجود آید.

۵-باد کردگی یا ترک خوردگی روکش :

 روکش خارجی کابل در صورتیکه برای قرارگیری در معرض روغن و مواد شیمیایی مقاوم سازی نشده باشد،اگر در محیط های حاوی این مواد قرار گیرد دچار بادکردگی می شود.ترک خوردگی روکش زمانی ایجاد می شود که روکش کابل ترک بخورد و تا لایه شیلد دچار آسیب شود.این موضوع معمولا زمانی رخ می دهد کابل در معرض دماهای بالا یا پایین قرار گیرد.

عیوب معمول در کابل های انعطاف پذیر

عیوب معمول در کابل های انعطاف پذیر

۶-تلفات شیلد /مشکلات تداخل الکترومغناطیسی :

تداخلات الکترومغناطیسی افزایش یافته (EMI) زمانی رخ می دهد که شیلدی که برای حفاظت کابل در برابر میدان های الکترو مغناطیسی در نظر گرفته شده است پاره شود و سایش در کابل ناشی از خمش های مکرر رخ دهد.

شناسایی این دسته از عیوب به منظور کاهش توقف های پیش بینی شده تولید اهمیت فراوانی دارد.درک و تشخیص این عیوب در آغاز فرایند خرید از طرفی باعث افزایش احتمال تامین کابل بهینه برای کاربردهای اتوماتیک و صرفه جویی در زمان و هزینه های آتی خواهد شد.

منبع : سیمند کابل

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *