۱۳۹۸/۱۲/۰۷ 2 نظرات مقالات تخصصی کابل سازی

کابل AWG چیست؟ + جدول و استاندارد AWG

کابل AWG چیست؟

کابل AWG چیست؟

AWG یا همان واحد آمریکایی اندازه گیری سیم یک سیستم استاندارد می باشد که بر مبنای آن، کابل AWG و سیم های مختلفی می توانند تولید شوند. در واقع این کابل ها و سیم ها AWG با توجه به استاندارد AWG، ویژگی های مختلفی را دارند که می توان با توجه به شماره آنها، به مقایسه سریعتر بین سیم های AWG پرداخت.

 کابل AWG چیست؟

همانطور که می دانید، کابل ها و سیم ها مجموعه ای هستند که می توانند به صورت سیم های مفتولی یا افشان باشند. AWG در واقع مخفف عبارت American Wire Gauge می باشد که برای اندازه ضخامت کابل ها یک واحد به شمار می آید.

در واقع AWG یک سیستم استاندارد بین المللی و آمریکایی است که برای کابل ها سیم ها از سال ۱۸۵۷میلادی و برای اولین بار در آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفت. همچنین می توان گفت که AWG  قطر و ضخامت کابل ها نیز می باشند. با این حال مقیاس اندازه گیری AWG اغلب برای انتقال اطلاعات و داده ها و اندازه گیری میزان انتقال آنها به کار می رود.

 کابل AWG چیست؟
کابل AWG چیست؟

به طور کلی هر چقدر مقدار AWG بزرگتر باشد، ضخامت سیم کمتر است. همچنین به طور مثال AWG با مقدار N برای انتقال دیتا تا X متر را به راحتی انجام می دهد و یا کابلی با AWG که مقدار آن N-1 است، انتقال دهنده خوبی برای اطلاعات تا X-1 متر می باشد.  در تصویر زیر می توانید جدولی را مشاهده کنید که مجموعه ای از اندازه های AWG همراه با تبدیل آنها برای کابل AWG نشان داده شده است.

کابل AWG

سیم و کابل AWG در واقع سیم ها و کابل هایی هستند که متناسب با این استاندارد های بین المللی آمریکایی مطابقت دارند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، کابل های AWG متناسب با مقیاس ها و اندازه های این سیستم سنجشی، ویژگی های مختلفی دارند. در واقع کابل AWG با شماره کوچکتر به معنای داشتن قطر بیشتر در کابل AWG است و بالعکس. برای صحت این ویژگی می توانید دو کابل cat.6 را که شماره های AWG آنها فرق دارند را مقایسه کنید.

از نکاتی که در مورد کابل AWG باید بدان اشاره کرد این که بهتر است برای سیم های برق از اعداد کابل AWG با اعداد کمتر (ضخامت بیشتر) و برای سیم ها و کابل هایی که حامل سیگنال می باشند، اعداد بزرگتری را انتخاب نمود. معمولا برای ساخت هریک از ۸ رشته سیم در کابل هایAWG  شبکه از سیم های مسی با اندازه های AWG23-24 استفاده می شود.

از موضوعاتی که در مورد کابل ها و سیم های AWG می توان گفت، اینکه بر اساس استاندارد AWG، مقاومت الکتریکی در یک سیم آلومینیومی با سیم مسی ای که مقدار AWG آن دو شماره کوچکتر از سیم آلومینیومی است، از نظر مقاومت الکتریکی تقریبا با هم برابر هستند. کابل های AWG معمولا از اندازه های بیشتر از ۰۰۰۰ تا ۴۰ مطابق درجه بندی استاندارد AWG می توانند ساخته شوند. به طور کلی ما می توانیم در سیم ها و کابل های AWG  با مشاهده و مقایسه ی مقادیر، پی به میزان ضخامت یا همان قطر سیم، مقاومت سیم و خاصیت رسانایی آن پی ببریم.

روش شناسایی سیم و کابل مرغوب

همانطور که اشاره کردیم می توان گفت:

 • عدد AWG با ضخامت کابل AWG رابطه ی عکس دارد.
 • عدد AWG با مقاومت رابطه مستقیم دارد.
 • عدد AWG با خاصیت رسانایی رابطه عکس دارد.
 جدول AWG
جدول AWG

جدول کابل awg


کابل AWG چیست؟

استاندارد AWG مخفف عبارت American Wire Gauge است.این استاندارد در مورد تمام کابل ها از جمله کابل شبکه استفاده می شود.  AWG یک سیستم استاندارد است که خصوصیات یک سیم رسانا را بیان می کند.

این استاندارد که با نام Brown & Sharpe wire gauge نیز شناخته می شود ، از سال ۱۸۵۷ درآمریکای شمالی مورد استفاده قرار می گرفته است. تمامی کابل ها از یکی از دو نوع سیم مفتولی (نیمه افشان) و یا افشان ساخته می شوند.

سیم افشان
سیم مفتولى و نیم افشان

این واحد برای سیمهایی که به شکل مفتول گرد و از جنسی به غیر از آهن هستند به کار میرود ، مثل کابل شبکه که زوجهای به هم تابیده شده در آن از نوع مفتولی و از جنس مس هستند.

مانند سایر استانداردهای غیر متریک ، هر چه عدد استاندارد AWG بزرگتر باشد قطر سیم کمتر می شود.

به طور مثال یک سیم که AWG آن ۲۴ هست نازکتر از سیمی با ۲۳AWG است.

هر چه قطر سیم بیشتر باشد مقاومت آن کمتر و خاصیت رسانایی آن بیشتر می شود.

در استاندارد AWG اندازه ها از ۴صفر (۰۰۰۰) شروع می شوند و تا ۴۰ ادامه دارد و به این ترتیب این استاندارد شامل ۴۴ اندازه است.

مقدار AWG نشان دهنده میزان مقاومت الکتریکی سیم ، قطر آن و سایر مشخصات فیزیکی سیم است.

جدول زیر برخی از اندازه های استاندارد AWG که بیشترین کاربرد را دارند نشان میدهد:
اندازه AWGقطر سیم (mm)سطح مقطع
(mm2)
۱۷٫۳۴۸۴۲٫۴
۲۶٫۵۴۴۳۳٫۶
۳۵٫۸۲۷۲۶٫۷
۴۵٫۱۸۹۲۱٫۲
۵۴٫۶۲۱۱۶٫۸
۶۴٫۱۱۵۱۳٫۳
۷۳٫۶۶۵۱۰٫۵
۸۳٫۲۶۴۸٫۳۷
۹۲٫۹۰۶۶٫۶۳
۱۰۲٫۵۸۸۵٫۲۶
۱۱۲٫۳۰۵۴٫۱۷
۱۲۲٫۰۵۳۳٫۳۱
۱۳۱٫۸۲۸۲٫۶۲
۱۴۱٫۶۲۸۲٫۰۸
۱۵۱٫۴۵۱٫۶۵
۱۶۱٫۲۹۱۱٫۳۱
۱۷۱٫۱۵۱٫۰۴
۱۸۱٫۰۲۴۰٫۸۲۳
۱۹۰٫۹۱۲۰٫۶۵۳
۲۰۰٫۸۱۲۰٫۵۱۸
۲۱۰٫۷۲۳۰٫۴۱
۲۲۰٫۶۴۴۰٫۳۲۶
۲۳۰٫۵۷۳۰٫۲۵۸
۲۴۰٫۵۱۱۰٫۲۰۵
۲۵۰٫۴۵۵۰٫۱۶۲
۲۶۰٫۴۰۵۰٫۱۲۹
۲۷۰٫۳۶۱۰٫۱۰۲
۲۸۰٫۳۲۱۰٫۰۸۱
۲۹۰٫۲۸۶۰٫۰۶۴۲
۳۰۰٫۲۵۵۰٫۰۵۰۹

 کابل AWG چیست؟ 

در جدول زیر مقاومت ویژه ی الکتریکی برای هر اندازه ی AWG در سیم مسی مشخص شده است:

اندازه AWGمقاومت ویژه در ۲۰° سلسیوس (mΩ/m)
۱۰٫۴۰۶۶
۲۰٫۵۱۲۷
۳۰٫۶۴۶۵
۴۰٫۸۱۵۲
۵۱٫۰۲۸
۶۱٫۲۹۶
۷۱٫۶۳۴
۸۲٫۰۶۱
۹۲٫۵۹۹
۱۰۳٫۲۷۷
۱۱۴٫۱۳۲
۱۲۵٫۲۱۱
۱۳۶٫۵۷۱
۱۴۸٫۲۸۶
۱۵۱۰٫۴۵
۱۶۱۳٫۱۷
۱۷۱۶٫۶۱
۱۸۲۰٫۹۵
۱۹۲۶٫۴۲
۲۰۳۳٫۳۱
۲۱۴۲
۲۲۵۲٫۹۶
۲۳۶۶٫۷۹
۲۴۸۴٫۲۲
۲۵۱۰۶٫۲
۲۶۱۳۳٫۹
۲۷۱۶۸٫۹
۲۸۲۱۲٫۹
۲۹۲۶۸٫۵
۳۰۳۳۸٫۶

مقاومت ویژه ی یک رسانا ، به مقاومت الکتریکی سیمی به طول و سطح مقطع واحد گفته میشود که در دمای معینی سنجیده میشود و برای مواد مختلف متفاوت می باشد.در جدول بالا جنس رسانا مس (CU) در نظر گرفته شده است

مقاومت, مقاومت الکتریکی, مقاومت متغیر, مقاومت چیست؟, الکترونیک, آموزش الکترونیک
مقاومت عایقی کابل
مقاومت عایقی کابل
مقاومت عایقی سیم و کابل
مقاومت عایقی سیم و کابل

استاندارد AWG در مورد سیم های افشان:

از استاندارد AWG برای بیان اندازه های سیمهای افشان هم استفاده میشود.با این تفاوت که در این مورد سطح مقطع کلی سیم برابر با مجموع سطح مقطع های همه ی رشته های تشکیل دهنده ی سیم میباشد.

در واقعیت ، فضایی در بین رشته های سیم وجود دارد که حدود ۱۰ درصد سطح مقطع سیم را تشکیل میدهد.(به اینجا رجوع شود)در AWG این فضای خالی محاسبه نشده است.بنابراین سیم افشان باید حدود ۵ درصد قطورتر از سیم مفتولی در نظر گرفته شود تا دارای مقاومت یکسانی باشند.

سیم های افشان با سه شماره مشخص می شوند:

 1. مقدار کلی AWG
 2. اندازه AWG برای هر رشته
 3. تعداد رشته های سیم

تعداد رشته ها و AWG مربوط به هر رشته ، با یک خط مورب یا اسلش(/) از هم جدا میشوند.به طور مثال یک سیم افشان با AWG 22 که دارای ۷ رشته سیم است و AWG هر رشته برابر با ۳۰ هست ، به شکل زیر نمایش داده میشود:

AWG 22 7/30

نکته: در سیمهای مفتولی ، AWG به قطر سیم و در سیم های افشان به سطح مقطع سیم اشاره دارد.

 کابل AWG چیست؟ 

AWG در کابل شبکه

همانطور که می دانیم کابل شبکه از ۸ رشته سیم تشکیل شده است که به صورت ۲ تایی به هم تابیده شده اند ، به بیان دیگر کابل شبکه از ۴ زوج سیم به هم تابیده شده تشکیل شده است.

معرفی ساختمان کابل های مخابراتی زوج شده

در ساخت هر یک از ۸ رشته سیمِ کابل شبکه ، از سیمهای مسی با اندازه های ۲۳AWG و ۲۴AWG  استفاده می شود.

معمولا برای کابلهای Cat6 و Cat7 از اندازه ی ۲۳AWG و  برای کابلهای Cat5 از ۲۴AWG استفاده می شود.

در دمای ۲۰° سانتیگراد مقاومت ویژه آلومینیوم ۲.۸۲×۱۰−۸  و مقاومت ویژه مس ۱.۶۸×۱۰−۸ است.بنابراین آلومینیوم در مقایسه با مس ، حدود ۶۰ درصد رسانایی کمتری دارد.

با احتساب این مقدار میتوان نتیجه گرفت که بر اساس استاندارد AWG ، مقاومت الکتریکی یک سیم آلومینیومی ، تقریبا با مقاومت یک سیم مسی با مقدار AWG دو شماره پایینتر از آن برابر است.

به طورمثال اگر بخواهیم به جای سیم مسی با AWG 23 از یک سیم آلومینیومی استفاده کنیم ، باید سیمی با AWG 25 را به کار بگیریم.

به همین دلیل کابلهای شبکه ای که در ساخت آنها از آلیاژ آلومینیوم استفاده شده باشد ، به دلیل تغییر در پارامترهای فیزیکی ، دارای کیفیتی به مراتب پایین تر از کابل های با جنس مس خالص هستند.

منبع : پودسان

2 نظرات
 1. دنیای صنعت برق

  سلام ممنونم از مطالب بسیار خوب و مفید شما.
  http://www.sbargh.ir

  Reply
 2. طراحی سایت

  عالی بود. به وبسایت ما ه مسر بزنید

  Reply

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *