۱۳۹۸/۰۶/۲۳ بدون نظر مقالات تخصصی کابل سازی

مقایسه سیستم کابل کششی ۱۱۰ولت با ۲۲۰ولت

مهندس محمدباقر پورعبداله

در مقایسه سیستم کابل کششی ۱۱۰ولت با ۲۲۰ولت باید این نکته را مورد نظر قرار دهیم که این دو سیستم برق رسانی هر دو اساسا عمل یکسانی را انجام می دهند ، بدین معنی که توانی را ایجاد می کنند که خروجی های برقی را فعال نمایند.

رابطه توان بدین صورت است: جریان × ولتاژ = توان ، که در آن جریان برحسب آمپر بیان  می شود . در صورتی که برق رسانی ۲۲۰ولت به کار گرفته شود ، جریان کمتری در مقایسه با سیستم برق رسانی ۱۱۰ولت مورد نیاز می باشد.

توان را برحسب واحد وات می سنجند . بنابراین برای دستیابی به ۹۰۰وات برق، ۱/۴ آمپردر سیستم برق رسانی ۲۲۰ولت لازم است ، در حالی که در سیستم برق رسانی ۱۱۰ولت تقریبا ۲/۸ آمپر جریان مورد نیاز خواهد بود.

  • نکات ایمنی

در حالی که ولتاژ و آمپر بالا هر دو قادرند در صورت وقوع شوک الکتریکی خطرناک باشند. اما باید توجه داشت که مقدار جریان لازم برای شوک مرگ آفرین مقداری کم و در حد ۸۰ میلی آمپر است.

مقایسه سیستم کابل کششی

مقایسه سیستم کابل کششی

بنابراین جریان بالاتر می تواند در مقایسه با ولتاژ بالاتر خطر بیشتری داشته باشد ، اما چون ولتاژ و جریان بطور مستقیم باهم رابطه دارند (در شرایطی که مقاومت یکسانی در نظر گرفته شود) ، کار با سیستم برق رسانی ۱۱۰ولت ایمن تر در نظر گرفته می شود زیرا ولتاژ کمتری را به کار می برد و بدین ترتیب در مقایسه با سیستم برق رسانی ۲۲۰ولت عبور جریان در حد نصف خواهد بود .

هر چند با توجه به موارد فوق این نکته واقعیت دارد که سیستم ۲۲۰ولت برای تامین توان مشابه به نصف جریان سیستم ۱۱۰ولت نیاز دارد ، اما با این وجود می تواند جریان بسیار بیشتری را عبور داده و خطر بالاتری در آسیب رسانی جدی در پی داشته باشد .

منازل مسکونی در ایالات متحده از هر دو سیستم برق رسانی ۱۱۰ و ۲۲۰ولت بهره می برند . پریزهای برق معمولی که در خانه ها وجود دارند به برق۱۱۰ولت مجهز می باشند . در حالی که تنها تعدادی محدودی از پریزها دارای خروجی برق ۲۲۰ولت می باشند . هر دو خروجی دارای اتصال به زمین هستند بنابراین ذاتا از نظر ایمنی تجهیز شده اند . با این وجود خصوصا در هنگام کار با برق ۲۲۰ولت باید جوانب احتیاط مورد نظر قرار گیرد.

  • لوازم برقی ۱۱۰ولت و ۲۲۰ولت

در حالی که اغلب لوازم برقی شامل وسایل الکترونیکی قابل حمل و اکثر وسایل برقی با برق ۱۱۰ولت کار می کنند ولی برخی از آنها به برق ۲۲۰ولت نیاز دارند . وسایل برقی نظیر  خشک کن ها ، اجاق های برقی ، ابزاربرقی با توان بالا،کمپرسورها به برق ۲۲۰ولت نیاز دارند.

  • اصول کابل کششی در سیستم های ۲۲۰و ۱۱۰ولت

کابل کششی معمول ۱۱۰ولت به سه سیم مختلف نیاز دارد: فاز ، نول و ارت . در سیستم کابل کششی ۲۲۰ولت امکان استفاده از دو گزینه سه یا چهار سیم وجود دارد. سیم های قرمز و مشکی در برق ۲۲۰ولت هر یک ۱۱۰ولت برق دارند و سیم سبز به عنوان سیم ارت در نظر گرفته می شود.در حالت چهار سیم یک سیم سفید نیز وجود دارد که سیم نول یا مشترک نامیده می شود.

هنگامی که کار سیم کشی به پایان رسید ، پریز های برقی ۱۱۰ولت و ۲۲۰ولت را برای شناسایی از یکدیگر متفاوت در نظر می گیرند.پریزهای استاندارد ۱۱۰ولت برای خروجی های سه شاخه ساخته می شوند که سوراخ وسط آن برای ارت است. دو سوراخ دیگر دارای ابعاد متفاوت می باشند و بدین ترتیب تنها به یک طریق می توان سه شاخه را داخل پریز کرد.در برق ۲۲۰ولت پریزها دارای ۳یا۴ سوراخ می باشند.

هنگام کابل کشی و برق رسانی ۲۲۰ولت به منزل ، باید به ارتباط بین جریان برحسب آمپر با ولتاژ سیم مورد نظر برای دستیابی به توان لازم جهت فعال سازی خشک کن ها ،ابزار های برقی و غیره توجه نمود . همچنین باید فیوز های مختلف با آمپر مناسب به کار گرفته شود.

در نگاه اول تفاوت بین برق ۱۱۰و ۲۲۰ولت ممکن است پیچیده به نظر برسد ، ولی به خاطر داشته باشید که این دو سیستم در واقع دو روی یه سکه اند . هدف هر دو سیستم برق رسانی به خروجی مورد نظر است و تفاوت اصلی در آن است که برخ

مقایسه سیستم کابل کششی

مقایسه سیستم کابل کششیمقایسه سیستم کابل کششی

ی از وسایل برقی خاص و گروهی از ابزارها باید به پریزی متصل شوند که توان خروجی بالاتری دارند.

با جریان برقرار شده در منزل ، باید مقدار ولت افزایش یابد تا توان مورد نظر را فراهم سازد ، که این کار با سیستم برق ۲۲۰ولت تامین کننده توان مورد نیاز خواهد بود . همچنین برق۲۲۰ولت از نقطه نظر جریان مصرفی دارای بهره وری بالاتری است زیرا برای تامین توان یکسان با افزایش ولتاژ به جریان کمتری نیاز دارد و همانگونه که قبلا گفته شد این افزایش جریان به معنایی افزایش خطرات ایمنی برق ۲۲۰ولت نسبت به ۱۱۰ولت است .

منبع : سیمند کابل

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *